Zadbaj o kręgosłup w pracy, czyli joga przy biurku
Zadbaj o kręgosłup w pracy, czyli joga przy biurku

Zadbaj o kręgosłup w pracy, czyli joga przy biurku.

 

Jogę przy biurku najczęściej przywołuje się w temacie pracy siedzącej. W ten sposób można pobudzić do działania mięśnie, których nie używamy, spędzając kilka godzin dziennie w tej samej pozycji. Praca medyków jest dynamiczna, zmienna, często nieprzewidywalna. Jest to powód, dla którego uważamy, że joga przy biurku może Wam się przydać! Pozwoli ona na wyciszenie, chwilę integracji z własnym ciałem, a ćwiczona regularnie — korzystnie wpłynie na stan kręgosłupa i w konsekwencji codzienne samopoczucie. 

 

Oto kilka ćwiczeń, na które wystarczy poświęcić 10 minut. Można je wykonywać po pracy, zaraz przed lub w przerwie na oddech z popołudniową kawą. 

1. Siedź aktywnie 

 

Usiądź na środku krzesła, nie opierając się. Wyprostuj się, utrzymując szeroko otwarte łopatki i wciągnięty brzuch. Postaw stopy mocno na podłodze, na szerokość bioder. Odpychaj się delikatnie używając pięt, wydłużając w ten sposób kręgosłup. Oddychaj głęboko. 

 

2. Koci grzbiet na siedząco 

 

To dobrze znane ćwiczenie zarówno znawcom jak i amatorom domowej jogi. Na wdechu zaokrąglij plecy, wciskając brzuch w stronę kręgosłupa. Nie zapomnij o głowie! Mięśnie karku te, które wyjątkowo mocno reagują na nasz stres, mają szansę na, chociaż częściowe, rozluźnienie się. Brodę skieruj ku klatce piersiowej. 

 

Teraz w drugą stronę! Na wydechu otwórz klatkę piersiową, odchylając do tyłu głowę. Powtórz ok. 10 razy, nie zapominając o oddechu!

 

3. Skręty tułowia

 

Pamiętając o prostej pozycji siedzącej, weź wdech i wydłuż kręgosłup. Wydychając powietrze, skręć tułów. Połóż prawą rękę na lewym kolanie, a lewą na siedzeniu krzesła. Utrzymując kolana nieruchomo, pogłębiaj skręt. Utrzymaj pozycję. Wdech to moment na wyciągnięcie kręgosłupa, a wydech poświęć na pogłębienie skrętu.  Powtórz ćwiczenie w drugą stronę. 

 

4.Skłony boczne 

 

Weź głęboki oddech, unosząc ręce do góry (wciąż utrzymując pozycję!). Na wydechu pochyl się w prawą stronę, żeby następnie ponow1440nie ze wdechem wrócić do centrum pozycji. Analogicznie wykonaj skłon boczny w drugą stronę, wydychając powietrze. Po powrocie do pozycji wyjściowej wypuść powietrze, opuszczając powoli ręce. Ćwiczenie powtórz kilka razy. 

 

Jogę przy biurku staraj się praktykować regularnie, wprowadzając nowe ćwiczenia. Przywrócisz w ten sposób swoją wewnętrzną harmonię i pozwolisz mięśniom na niezbędny im ruch. Kto wie, czy pewnego dnia nie spróbujesz jogi także poza biurkiem?

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.