Jak odpowiednio dbać o odzież medyczną?
4.jpg

Pracownicy medyczni, ze względu na specyfikę swojego zawodu, codziennie przebywają w środowisku pełnym bakterii i drobnoustrojów, które osadzają się na odzieży. Z tego powodu, regularne pranie ubrań roboczych jest absolutną koniecznością. Niestety, odzież medyczna, tak samo jak każda inna, narażona jest na utratę swojej wytrzymałości oraz dobrego wyglądu poprzez częste pranie i dezynfekcję.

Jak więc pielęgnować odzież medyczną tak, by jak najdłużej nam służyła i zachowała dobry wygląd?

Czytaj metki

To proste, lecz nie zawsze oczywiste. Na metkach produktów odzieżowych zazwyczaj zawarte są informacje dotyczące warunków, w jakich dana odzież powinna być prana. Pamiętajmy o tym, zanim postanowimy samodzielnie dobrać ustawienia pralki.

Mówi się, że czyszczenie w temperaturze od 60 stopni w górę, skutecznie zabija bakterie na ubraniach. Wysoka temperatura nie powinna zaszkodzić odzieży w odcieniach bieli, jednak może spowodować wypłowienie ciemnych kolorów, takich jak granat. Instrukcja podana na metce powinna uwzględniać również ten aspekt i zawierać informacje, dzięki którym nasze ubrania zachowają świeży i wyrazisty kolor tkaniny na dłużej.

Wyjmij rzeczy z kieszeni.

Wierzymy, że wiele osób przyznałoby nam tu rację – nie ma nic gorszego od zapomnianej chusteczki lub kartki w kieszeni, która podczas prania rozrywa się na miliony małych kawałeczków, przyklejających się fragmentów ubrania. Dlatego, przed każdym czyszczeniem, upewnij się, że nic w kieszeniach nie zostało. Klucze, breloczki lub inne ostre przedmioty również mogą uszkodzić elementy odzieży, a także… pralkę. Pamiętaj także, by przed włożeniem ubrań do maszyny, zapiąć wszelkie rzepy i zamki, ponieważ mogą one zbierać zanieczyszczenia, które odchodzą od materiału podczas prania.

Ostatnia podpowiedź – jeśli Twoja odzież medyczna posiada pasek – pierz go osobno, w materiałowym woreczku. Unikniesz zaplątania ubrań.

Oddziel odzież medyczną

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków, odzież medyczną oraz codzienną, należy prać osobno. Wynika to również z faktu, że odzież medyczną należy prać w temperaturze wyższej niż pozostałe elementy garderoby. Przed włożeniem ubrań do pralki (oraz suszarki), warto odwrócić je na lewą stronę. Taka praktyka stanowi dodatkową ochronę przed wyblaknięciem koloru.

Korzystaj z pogody!

Gdy tylko jest to możliwe, susz odzież medyczną na świeżym powietrzu. Suszenie uniformu w automatycznej suszarce naraża tkaninę na jej obkurczenie i „zesztywnienie”. Warto więc suszyć odzież na zewnątrz, w otwartej przestrzeni. Dzięki temu fason uniformu nie ulegnie zmianom, a ubrania dodatkowo zyskają piękny, świeży zapach!

Prasuj!

Schludność i dbałość o odzież nie ograniczają się jedynie do jej regularnego prania, ale również – prasowania. Nie tylko sprawia ono, że odzież wygląda elegancko, ale również jest ostatnim etapem procesu dezynfekcji ubrań.

Odzież medyczną, podobnie jak codzienną, należy prasować po odwróceniu na lewą stronę. Nie bez znaczenia pozostaje też czas! Do działania warto przystąpić w momencie, kiedy ubranie jest jeszcze lekko wilgotne, co ułatwi prasowanie w trudno dostępnych okolicach, takich jak zapięcia czy kieszenie.

Psst… jeszcze jedna rada!

Przed praniem warto moczyć odzież medyczną w zimnej wodzie z odrobiną octu przez 10 minut lub po prostu wlać go w miejsce zmiękczacza. Pod wpływem temperatury ocet straci swój ostry zapach i pozostawi odzież medyczną idealnie miękką. Dodatkowo składnik ten ma właściwości antyseptyczne, a także zapobiega blaknięciu oraz uszkadzaniu włókien materiału. Ocet jest więc tajną bronią, która przedłuży życie Twojego medycznego uniformu.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.