Jak radzić sobie ze stresem? Część I
8.jpg

Stres. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest na stałe wpisany w zawód medyka. Poczucie odpowiedzialności za ludzkie zdrowie i życie potrafi przytłoczyć. Sam zawód lekarza uznawany jest jako jeden z najbardziej stresogennych. Jednocześnie wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak silnie wpływa on na organizm oraz jak poważne skutki może za sobą nieść.

Niebezpieczne konsekwencje

Temat stresu zawodowego nie może być bagatelizowany. Długotrwałe napięcie i przygnębienie może prowadzić do wypalenia zawodowego, a przez to stanowi zagrożenie zarówno dla Twojego zdrowia, jak i bezpieczeństwa pacjentów. Fizyczne i psychiczne objawy stresu mogą stać się przyczyną błędów, które w pracy medyka mogą nieść za sobą tragiczne i nieodwracalne skutki. W jaki sposób możemy zredukować napięcie i zminimalizować ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji?

Sport

Ćwiczenia ruchowe nie służą jedynie rozwojowi koordynacji, siły i sprawności. Wysiłek fizyczny to również odpoczynek dla umysłu. Gdy prawidłowe wykonanie ćwiczeń pochłania całą naszą uwagę, brakuje przestrzeni na kierowanie myśli ku zmartwieniom związanym z pracą i codziennymi obowiązkami. Sport uczy skupienia na sobie, a czasem, gdy męczenie bierze górę, bezwzględnie pochłania naszą uwagę. Dzięki temu rzeczywistość poza nim na kilka chwil przestaje się dla nas liczyć. Ponadto ćwiczenia fizyczne wyzwalają dużą dawkę endorfin, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie psychiczne.

Sen i relaks

Zdrowy sen to podstawa zdrowia zarówno ciała, jak i umysłu. A aby zadbać o jakość odpoczynku, warto odpowiednio się do niego przygotować. Na godzinę przed położenia się spać, zrezygnuj z korzystania z telefonu czy komputera. Przewietrz sypialnię, przygaś światła i pozwól sobie na chwilę relaksu – odprężającą kąpiel, masaż lub chwilę w towarzystwie spokojnej muzyki. Pomocne mogą okazać się również techniki rozwijające uważność, takie jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Nie tylko pomagają one się zrelaksować, ale również lepiej poznać siebie i sposoby reagowania na różne czynniki oraz nauczyć się panować nad emocjami oraz znajdować nowe rozwiązania.

Rozwijanie zainteresowań

Nic tak nie pochłania myśli jak to, co naprawdę lubimy robić. Gotowanie, taniec, tworzenie i podziwianie sztuki. Cokolwiek jest dla Ciebie ciekawe – idź w to! Hobby, w którym można zatracić się na długie godziny to nieoceniony sprzymierzeniec w walce z codziennymi zmartwieniami. Pozwala zdystansować się od stresujących czynników, na które często nie mamy wpływu, a które dokuczliwie pojawiają się w naszej głowie w ciągu dnia. Znajdź zajęcie, któremu z chęcią poświęcisz pełnię uwagi, a napięcie szybko ustąpi przyjemności i satysfakcji.

Specjalistyczna pomoc

Trudno o lepsze wsparcie, niż to, które może zaoferować osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. W kwestii zdrowia psychicznego warto zaufać profesjonalistom. Konsultacja z doświadczonym, zaangażowanym psychologiem to najlepsza droga do znalezienia własnego, skutecznego sposobu na radzenie sobie ze stresem. Poleceń kompetentnych specjalistów szukaj wśród bliskich i znajomych lub na forach internetowych. Dzięki temu łatwiej znajdziesz osobę, która udzieli Ci praktycznej pomocy.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.