Darmowa dostawa powyżej 420zł

Szyjemy w Polsce

Indywidualnie podejście do klienta

 
Menu
Szukaj
Koszyk

Jak radzić sobie ze stresem? Część II

Przejdź do wpisu

Jak radzić sobie ze stresem? Część II

Nie zawsze jest tak, że stres osłabia. W niektórych sytuacjach, poprzez uaktywnienie odpowiednich hormonów takich jak adrenalina i kortyzol – stres działa mobilizująco. Często niestety jest tak, że stres towarzyszy nam coraz częściej i powoduje więcej negatywnych skutków niż tych wartościowych. Obniżenie nastroju, podatność na depresję oraz poczucie stałego niepokoju to tylko niektóre ze skutków ubocznych życia w stresie.

Co więc należy zrobić, żeby utrzymać stres w zdroworozsądkowych granicach?

Podpowiadamy!

  1.       Unikaj produktów stresogennych.

Chociaż niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez kawy, należy pamiętać o tym, że produkty pobudzające takie jak kofeina, nikotyna lub alkohol zwiększają poziom stresu. Kolejnym zagrożeniem są produkty lub potrawy zawierające cukier rafinowany, którego nadużywanie nasila stres, ponieważ powoduje spadek energii i poczucie znużenia. 

  1.       Rozmawiaj z bliskimi

Pamiętaj, że to jak odbierasz sytuacje stresowe jest jedynie… twoim punktem widzenia. Dlatego warto rozmawiać z bliskimi lub terapeutą o sytuacjach, które powodują poczucie dyskomfortu. W trudnych momentach ważne jest, aby usłyszeć opinię kogoś, komu ufamy i być może zdystansować się względem stresującego położenia oraz wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu. Jeśli sytuacje stresowe dominują Twoje życie i boisz się, aby nie przytłoczyć bliskich problemami – warto pomyśleć o stałej współpracy z profesjonalnym terapeutą. Pamiętaj, że nie musisz samotnie pokonywać przeciwności i nie ma niczego złego w proszeniu o pomoc – również psychiczną.

  1.       Sprawiaj sobie przyjemności

Zarezerwuj w ciągu dnia czas na proste, małe przyjemności. Może to być niczym nie zmącona przerwa na kawę, lunch w ulubionym miejscu, wyjście do kina lub spacer po lesie. Balans w życiu jest konieczny aby zachować równowagę wewnętrzną i umieć blokować stres przed przejęciem całego dnia.

  1.       Myśl pozytywnie!

Nawet jeśli brzmi to banalnie – pozytywne nastawienie ma olbrzymi wpływ na radzenie sobie ze stresem. Istnieje teoria, mówiąca o tak zwanej „samosprawdzającej się przepowiedni”. Działa ona w ten sposób, że stosując myślenie lękowe np. „nie dam rady”, „nie uda mi się” – sami wyzwalamy stres. Z drugiej strony, pozytywne myśli tworzą wielki potencjał, na wytworzenie pozytywnych rezultatów takich jak większa wiara w swoje możliwości, umiejętność szybszego łagodzenia konfliktów lub skuteczne realizowanie swoich celów.