Uniform medyka kiedyś...
Uniform medyka kiedyś...

Historia mody medycznej 

 

Lekarz to zawód z długą historią. Na przestrzeni wieków zmieniały się nie tylko medyczne praktyki i stan wiedzy. Ewoluowała również medyczna odzież. Dziś znamy ją jako śnieżnobiałe fartuchy i kolorowe scrubsy uszyte ze specjalistycznych materiałów, umożliwiających dokładną dezynfekcję i zapewniających ochronę podczas pracy z chorymi. Jednak nie zawsze tak było. Czas na krótką opowieść o przodkach marki Meduses, a więc o ewolucji medycznej mody. 

 

Niejasne początki

 

Choć z łatwością znaleźć można informacje o prekursorach zawodów medycznych i pierwszych specjalistach w dziejach ludzkości, o ubraniach starożytnych lekarzy wciąż wiemy niewiele. Pierwsze informacje na temat odzieży medycznej pochodzą z okresu średniowiecza. Ówcześni chorzy mogli liczyć na pomoc w przyklasztornych miejscach opieki. Właśnie dlatego pierwsze medyczne uniformy – również te dla osób świeckich – szyte były na wzór zakonnych habitów. Trudno doszukać się w nich praktycznego podejścia, a więc ich główną funkcją było umożliwianie rozpoznania osób zajmujących się opieką nad chorymi.

 

Mroczne maski

 

Prawdziwą rewolucję medycznej mody przyniosła epidemia dżumy, która swoje  największe żniwa zebrała w XVI i XVII wieku. Właśnie wtedy funkcjonować zaczęły dobrze znane dziś, mroczne ptasie maski. W wydłużonych dziobach, wyposażonych w niewielkie dziurki, umożliwiające wentylację, umieszczane były zioła i olejki, których zadaniem była ochrona medyka przed zakażeniem. O dreszcze mogłyby przyprawić również pozostałe elementy stroju – szerokie kapelusze i długie, ciemne płaszcze, które – zgodnie z ówczesnymi zaleceniami – miały być wykonane ze skór marokańskich kóz.

 

Po pierwsze ochrona

 

Początek XX wieku to wzrost świadomości dotyczącej zagrożeń występujących w pracy medyka. Badania przeprowadzone przez Ludwika Pasteura i Roberta Kocha zaowocowały przełomowymi odkryciami na temat drobnoustrojów chorobotwórczych oraz sposobów ich przenoszenia. To stało się początkiem ery tworzenia medycznej odzieży ochronnej, która zapobiega przenoszeniu się bakterii i wirusów. Choć droga do wynalezienia rozwiązań, które spełniałyby te zadania, była długa, ostatecznie doprowadziła do znacznej poprawy komfortu i poziomu bezpieczeństwa osób opiekujących się pacjentami.   

 

Medyczne kolory

 

No dobrze, ale skąd te kolory? Wizerunek lekarza czy pielęgniarki do dziś wzbudza silne skojarzenia z nieskazitelną bielą i intensywną zielenią. To wiąże się przede wszystkim z historią zawodu chirurga. Osoby parające się tą profesją w średniowieczu nosiły najczęściej czarną odzież, która skutecznie maskowała czerwień plam spowodowanych krwią. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej bezpieczeństwa, podjęto zdecydowane kroki ku zmianie – ubrania medyków zyskały śnieżnobiały kolor, który umożliwiał zauważenie nawet najmniejszych śladów kontaktu z dromboustrojami chorobotwórczymi. Szybko okazało się jednak, że kontrast między intensywną bielą materiału, a czerwienią krwi operowanych pacjentów jest zbyt duży. Często skutkowało to szybkim  zmęczeniem wzroku i nieostrą wizją lekarza, co – z oczywistych powodów – było absolutnie niedopuszczalne. W doborze koloru, który dobrze dopełni czerwieni krwi, posłużono się kołem barw. I tak wybór padł na zieleń, która do dziś jest standardowym kolorem medycznym, chętnie wybieranym przez pracowników służb medycznych. 

 

Współczesna odzież medyczna 

 

W obecnych czasach odzież medyczna jest przede wszystkim podporządkowana standardom bezpieczeństwa.  Materiały, z których szyte są ubrania, muszą być odporne na wysokie temperatury prania i zapewniać dostateczną ochronę osobom, które niemal codziennie mają kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. 

 

Poza bezpieczeństwem liczy się dziś również funkcjonalny design. Dopasowane ubrania zapewniające swobodę ruchów to nieoceniony sprzymierzeniec medyków, szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba działać szybko i zdecydowanie. Dużym atutem jest także przemyślane rozmieszczenie kieszeni, dzięki którym najważniejsze przybory będą zabezpieczone i zawsze pod ręką.

 

Jeśli poszukiwania idealnej odzieży medycznej spędzają Wam sen z powiek, zajrzyjcie do nas!  W sklepie internetowym meduses.pl znajdziecie przemyślane i praktyczne elementy odzieży w wyjątkowych kolorach. Bezpieczne i komfortowe, a więc – na szczęście – zupełnie inne od swoich historycznych poprzedników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.