Jesienny spadek energii — jak do niego nie dopuścić.
Dni są coraz krótsze, a samopoczucie coraz gorsze. Znacie tę zależność? Oprócz tego, że sama aura jesieni nie sprzyja wybuchom energii i pozytywnemu myśleniu, to jeszcze warunki pogodowe sprawiają, że nasze ciała produkują więcej melatoniny. Zwiększona ilość hormonu snu sprawia, że jesteśmy ospali, zmęczeni i zdecydowanie mniej chętni do działania niż latem. Dobrze wiemy, że w pracy medyka nie można pozwolić sobie na zwolnienie obrotów. Niezależnie od tego czy nazwiemy ten stan chandrą, czy przypadłością jesieniary, możemy sobie ułatwić ten okres na kilka sposobów.
1. Jedzenie i witaminy
Choć energii mniej, warto spożytkować jej trochę na przygotowanie zdrowych, kolorowych posiłków. Kontrolowanie stałej obecności warzyw i owoców w kuchni, ułatwi prowadzenie bogatej w witaminy diety. Korzystajmy z produktów sezonowych – brukselkę można przygotować na tyle sposobów, że, uwierzcie nam -będzie Waszym must have w domowej spiżarni. Dodatkowo jest ona bogata w witaminy z grupy B, o których obecność powinniśmy wyjątkowo dbać w tym okresie.
2. Ruch
Znajdź przyjemność w jesiennych spacerach! Zabierz przyjaciela na napar imbirowy i nadrabianie zaległości w pobliskim parku. Twój organizm doceni dodatkową dawkę ruchu i świeżego powietrza, odpłacając się większą gotowością do działania. Jeśli spacery nie są dla Ciebie, poszukaj czegoś, co lubisz. Łyżwy, joga, taniec w czterech ścianach? Każda aktywność fizyczna korzystnie wpłynie na Twój układ oddechowy, nerwowy czy układ krążenia.
3. Światło
Zadbaj o dobre oświetlenie. Odpowiednie światło ma nie tylko wpływ na zdrowe widzenie, ale także dobre samopoczucie. Przed pracą staraj się spędzać czas w dobrze oświetlonym pomieszczeniu — to powinno pobudzić Twój organizm do działania. Zastanów się nad dodatkową lampą w gabinecie i dbaj o to, żeby regularnie wychodzić na światło dzienne.
4. Czas dla siebie
Przypomnij sobie, co dawało Ci radość latem. Jakie aktywności dodawały energii, pozytywnie nastrajały. Spróbuj wprowadzić te czynności do codziennej rutyny. To może być dobra książka, powrót do ukochanej playlisty czy inspirujący podcast. Nowe doświadczenia lub stare, przyjemne nawyki zwrócą się w postaci wypoczętego umysłu kolejnego dnia w ukochanej, ale często ciężkiej pracy.