Dlaczego nie oddychamy prawidłowo?
Oddychanie to proces automatyczny, mimowolny. Być może dlatego pomija się ten aspekt w edukacji, co prowadzi do wszechobecnego problemu — oddychamy niechlujnie, płytko, angażując niewłaściwe mięśnie. Nie pomaga przyjęta jako wzór do naśladowania postawa wojskowego lub modelki wybiegowej, charakteryzująca się prostym plecami, wklęsłymi łopatkami i wysuniętą do przodu klatką piersiową. Na jeszcze większą szkodę działa wpajany kulturowo i powielany w mediach społecznościowych wciągnięty brzuch. Brak wiedzy i postawa, uniemożliwiająca prawidłowy oddech prowadzą do niedoboru tlenu, a w konsekwencji do zaburzonej pracy całego organizmu. Jak zatem oddychać, żeby poprawić wydajność swojego ciała?
- Uwolnij brzuch
Wolny, niewciągnięty, swobodnie układający się brzuch to pierwszy krok do sukcesu. Udostępnij niezbędną przestrzeń, aby powietrze mogło wypełnić całe Twoje ciało. Pozbądź się nawyku wciągania brzucha na spotkaniach towarzyskich, randkach czy w przymierzalni. Dzięki temu sprawisz, że Twój organizm odzyska funkcjonalność utraconą podczas wielu lat dostosowywania się do norm społecznych.
- Aktywuj przeponę
Przepona stanowi podstawowy mięsień oddechowy. Aktywna pozytywnie wpływa na pracę całego kręgosłupa, a głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego, wzmacnia odporność i wspomaga pracę mózgu. Zaangażowanie przepony odciąża mięśnie pomocnicze, których nadwyrężenie manifestuje się bólami odcinka szyjnego kręgosłupa. Podsumowując — oddychaj uważnie, używaj przepony.
- Oddychaj przez nos
Nos nadaje prawidłowy tor przepływu powietrza, które dostarcza do płuc w możliwie najlepszej jakości. Odpowiednia budowa jamy nosowej i zatok przynosowych sprawia, że wdychane powietrze jest oczyszczane, osuszane lub nawilżane — w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Nos stanowi naturalny filtr, chroni przed infekcjami, hamuje namnażanie bakterii. Uzupełniając cały zestaw korzyści, płynących z oddychania nosem, należy wspomnieć fakt, że w ten sposób dodatkowo angażujemy przeponę w proces wymiany powietrza.
- Ćwicz oddech
Budowanie dobrych nawyków wymaga czasu i zaangażowania. Poświęć kilka minut dziennie na świadome oddychanie. Na początek polecamy serię uważnych głębokich oddechów na płaskiej powierzchni. Połóż się na podłodze, a wpuszczane powietrze kontroluj, trzymając dłoń na unoszącym się brzuchu. To proste ćwiczenie nie tylko pozwoli Ci nawiązać bliższą relację z własną przeponą, ale też odstresuje, wyciszy i ukoi. Po 2-3 tygodniach regularnych ćwiczeń oddechowych powinny pojawić się efekty w postaci swobodnych głębokich wdechów, wypełniających całe płuca.
- Jak zwykle — ruch to zdrowie!
Poprawisz jakość oddychania, wprowadzając w życie regularny ruch. Podczas wysiłku fizycznego płuca zmuszone są do wzmożonej pracy. Z każdym treningiem ich pojemność ulega powiększeniu, a każdy kolejny oddech staje się jeszcze głębszy. Co więcej? Śmiej się i śpiewaj, to świetnie dotlenia organizm.
Stosując się do tych kilku, prostych rad, zaprzyjaźnisz się ze swoją przeponą, pozbędziesz się bólu w okolicach karku i w końcu odetchniesz pełną piersią!