Oczy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy medyka. Spostrzegawcze oko dostrzeże wszelkie nieprawidłowości i pomoże postawić odpowiednią diagnozę. Niestety, specyfika pracy w tej branży nie sprzyja naszemu widzeniu. Spędzamy całe dni w przestrzeniach z mocnym, bladym światłem oraz długie godziny przed ekranem komputera. Dodatkowych problemów przysparza stale pogarszająca się jakość powietrza i niskie, zimowe temperatury.
Jak zatem zadbać o swój wzrok, szczególnie o tej porze roku?
- Nawilżenie
Zimą oczy są wyjątkowo przesuszone. Na dworze panuje mroźne i ostre powietrze, a w pomieszczeniach suche oraz ogrzewane. Różnica temperatur, której doświadczamy zmieniając przestrzeń i długie godziny spędzone przy sztucznym świetle powodują, że oczy szybciej ulegają zmęczeniu.
Dlatego warto uzbroić się w nawilżające krople do oczu i rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu — w ten sposób zredukujemy uciążliwą zmianę temperatur.
- Okulary z filtrem UV
Doskonale wiemy, że światło słoneczne jest szkodliwe dla oczu, ale mało kto z nas pamięta, że to odbite od śniegu bywa równie niebezpieczne. Dlatego zimą zaopatrz się w okulary z filtrem UV, najlepiej w salonie optycznym po konsultacji ze specjalistą.
- Odżywianie
Podchodząc holistycznie do zdrowia, warto kompleksowo zadbać o wzrok. Staraj się wybierać produkty bogate w luteinę i zatroszcz się o obecność kwasów tłuszczowych Omega-3 w swojej diecie. Oczy szybko się za to odwdzięczą!
- Przerwy
Podczas intensywnej pracy przy komputerze, nie zapominaj o przerwach. Na godzinę czasu przed ekranem powinno przypadać co najmniej 5 minut odpoczynku.
- Konsultacja z okulistą
Pamiętaj o regularnym badaniu wzroku. Jeśli w ostatnim czasie Twoje widzenie uległo pogorszeniu, koniecznie skorzystaj z rady specjalisty. Konsultacja to nie tylko rozwiązanie bieżącego problemu, ale także inwestycja w przyszłość!
W tak ważnym temacie, jak widzenie, warto trzymać rękę na pulsie i mieć oko na własne zdrowie oraz komfort pracy!