Wyzwania, z którymi lekarze mierzą się na co dzień — są obiektem fascynacji nie tylko medyków. Podejmowanie trudnych decyzji, nieustająca gotowość do walki o cudze życie, a także reprezentowanie wysoko cenionych postaw moralnych to motywy, które poruszają czytelników niezależnie od wieku czy zainteresowań. Istnieje kilka pozycji w literaturze, których bohaterowie zdobyli wyjątkową popularność i, które z pewnością zaciekawią każdego pożeracza książek.
Dżuma Albert Camus
Wiemy – większość z Was może kojarzyć Dżumę jako lekturę z czasów szkolnych. W obliczu pandemii jest to jednak powieść, którą warto sobie odświeżyć ze względu na pozornie uniwersalną fabułę, która niezwykle wnikliwie opisuje różnorodne postawy ludzkie w obliczu epidemii. Główny bohater – lekarz Bernard Rieux jest doskonałym archetypem człowieka, który pomimo wszechogarniającego poczucia beznadziejności działań – walczy do końca i nie poddaje się zobojętnieniu na ludzki los.
Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia Marianna Fijewska
Pielęgniarka to zawód, dookoła którego krąży wyjątkowo wiele mitów. Marianna Fijewska rozprawia się z nimi w swojej książce, która opisuje codzienność pielęgniarek i ukazuje ich pracę w zupełnie nowym świetle. Dziennikarka przeprowadziła kilkadziesiąt wyjątkowo szczerych i poruszających wywiadów, które pozwalają czytelnikom zerknąć na świat szpitala… od kulis.
Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Znakomita biografia opisująca życie Zbigniewa Religi, w bezpośredni sposób przedstawia wyboistą drogę, jaką musiał pokonać lekarz, aby stać się najsłynniejszym polskim kardiochirurgiem. Historia zaciekawi nie tylko medyków, ale każdego, kto jest ciekawy zmagań ambitnego człowieka w realiach Polskiego komunizmu.
Doktor Żywago Boris Pasternak
Nagrodzona literacką nagrodą Nobla powieść o wojnie i miłości, opowiada historię lekarza – doktora Żywago, człowieka o imponującym charakterze, który doświadcza gwałtownych zmian społecznych na tle porewolucyjnej Rosji. Przejmująca fabuła doczekała się licznych ekranizacji, a wersja filmowa z 1965 roku w reżyserii Dawida Leana doczekała się aż pięciu Oscarów.
Sztuka kochania Michalina Wisłocka
Sztuka kochania to kultowa książka polskiej lekarki Michaliny Wisłockiej, która od lat 70tych spełnia rolę popularnego źródła informacji o seksie. Chociaż dzisiaj, treści zawarte w lekturze nie są już dla nikogo kontrowersyjne – w dalszym ciągu jest przystępnym i mądrym przewodnikiem po budzącym wiele pytań procesie zapoznawania się z własnym ciałem.