Overthinking — jak uciszyć męczące myśli?
Overthinking — jak uciszyć męczące myśli?

W pracy spotykamy się z różnymi, często skrajnie emocjonalnymi sytuacjami. Jako medycy jesteśmy obecni przy zarówno pięknych, jak i tragicznych scenach. Równocześnie stale ciąży na nas większa lub mniejsza odpowiedzialność za cudze zdrowie. W takich okolicznościach nietrudno o wartko płynący strumień myśli w głowie, który może przerodzić się w męczący i w dłuższej perspektywie szkodliwy — overthinking.

Ruminacja, jak fachowo nazywa się overthinking, to styl myślenia, charakteryzujący się ciągłą analizą wydarzeń, zarówno tych które miały miejsce w przeszłości i tych, które dopiero nadejdą. Procesowi towarzyszą nieustanne wątpliwości, poczucie niewłaściwie dokonanego wyboru, a finalnie paraliż decyzyjny, wewnętrzny niepokój i pogarszające się samopoczucie.

Dla wszystkich, których nawet choćby chwilowo dotyka ten problem, przekazujemy kilka sposobów na opanowanie overthinkingu.

  1. Obserwuj się

Przyglądaj się swoim uczuciom, analizuj i nazywaj je. Dzięki temu zaczniesz szybko zauważać kłębiące się, męczące, negatywnie wpływające na Twój nastrój myśli. Dostrzegając i rozumiejąc schematy pojawiających się ruminacji, łatwiej będzie Ci je uchwycić i pokonać.

  1. Daj sobie czas

Wyznacz sobie czas na przemyślenie danej sprawy. Poza nim staraj się do niej nie wracać, poświęcając swoja uwagę bieżącym czynnościom. Podczas procesu analizy skup się na rozwiązaniu problemu. A jeśli to niemożliwe bądź nie zależy od Ciebie — zaakceptuj zastaną sytuację.

  1. Słodka chwila bezmyślności

Odpoczywaj od swoich myśli. W ciągu dnia podejmij aktywność, która pozwoli Ci się zdystansować, wyciszyć i oczyścić umysł. Aktywności temu sprzyjających jest całe spektrum — bieganie, joga, malowanie, medytacja, chwila z muzyką. Wybierz to, co lubisz i pokieruj swoją uwagę na dokładnie ten jeden moment.

  1. Rozmowa

Czasem burza myśli nie ustaje, a samopoczucia ulega pogorszeniu. Skutki tego stanu są widoczne w pracy i w kontaktach międzyludzkich. Pojawia się rozdrażnienie i nieustannie towarzyszący niepokój. To dobry moment, żeby skorzystać z pomocy terapeutki / terapeuty. Rozmowa z doświadczoną, kompetentną osobą sprawi, że uwolnisz się od męczących myśli i znowu będziesz cieszyć się trwającym momentem. Analiza i podejmowanie decyzji to ogromna część naszej pracy. Róbmy to zdrowo, odpowiedzialnie i bez szkody dla własnego zdrowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.