Upalne dyżury – jak sobie z nimi radzić?
Upalne dyżury – jak sobie z nimi radzić?

Coraz wyższe temperatury powietrza na świecie wymuszają na nas odpowiednie

dostosowanie i wręcz obowiązkowe przygotowanie się na upalne dni. Przestrzeganie kilku najważniejszych zasad, może uchronić nas przed poważnym uszczerbkiem na zdrowiu! O ile zaplanowanie popołudnia na słonecznej plaży może nie stanowić dla nas większego problemu, wytrzymanie w skupieniu całej zmiany w pracy może być naprawdę trudne. Jak zatem radzić sobie podczas upalnego dyżuru?

Odpowiednie nawodnienie

Tak jak w życiu – wszystko zaczyna się od wody. Podczas upalnych dni butelka wody to podstawa! Pracodawca ma obowiązek zapewnienia wystarczającej ilości napojów nawadniających, tak abyśmy nie musieli martwić się o uzupełnianie zapasów. Istotnym jest, aby nie doprowadzić do poczucia pragnienia – to oznaka odwodnienia! Dlatego też warto pić chociaż odrobinę wody co kilka-kilkanaście minut. Świetnym rozwiązaniem okazuje się przygotowywanie domowych izotoników. Wystarczy woda, sok z cytryny, odrobina miodu lub cukru oraz szczypta soli – ta ostatnia uzupełnia utracone w wyniku potliwości minerały, doprowadzając organizm do równowagi osmotycznej. Inne zastosowanie wody? Schłodzenie ciała. W przerwach pomiędzy rozmowami z pacjentami przemyj twarz chłodną wodą i opłucz nadgarstki zimnym strumieniem. To przyniesie szybkie, przyjemne uczucie ulgi.

Modnie i wygodnie

W upalne dni podczas dyżuru warto zadbać o odpowiedni strój – oddychająca odzież medyczna z naturalnych materiałów pomaga przetrwać ekstremalnie gorące popołudnia. Kupując uniform, nie zapomnij zapoznać się ze składem tkaniny – to ona gwarantuje stały przepływ powietrza i regularne odprowadzanie wilgoci. Wybieraj bluzy medyczne z krótkim rękawem i luźno opadające spodnie. Zbyt obcisły uniform może sprawić Ci dyskomfort podczas 30-stopniowego upału. W sklepie Meduses znajdziecie scrubsy, które posiadają te cechy. 

Chłodna przestrzeń

Jak zadbać o temperaturę wewnątrz, kiedy na zewnątrz nieubłaganie grzeje słońce? Najbardziej sprawdzonymi rozwiązaniami okazują się często te najprostsze! Zaciągnięcie rolet w pomieszczeniu i zamknięcie okien (ewentualnie pozostawienie jednego, aby zagwarantować cyrkulację powietrza) sprawdzi się w takiej sytuacji najlepiej. Dzięki temu nie doprowadzimy do zbytniego nagrzewania się pomieszczenia, a także zagwarantujemy sobie stały dostęp do świeżego powietrza. Jeśli nie masz klimatyzacji w gabinecie, dobrze jest zaopatrzyć się w klasyczny, niezawodny wiatrak.

Upały nie oszczędzają nikogo

Podczas upałów zwracaj szczególną uwagę na komfort i samopoczucie pacjentów. Upewnij się, że otrzymują odpowiednią ilość wody, a wysoka temperatura nie powoduje zawrotów głowy lub znacznego obniżenia samopoczucia. Dostęp do wody powinni mieć wszyscy pacjenci – w publicznych szpitalach, prywatnych gabinetach, w kolejkach i podczas samej wizyty.

Pamiętaj – w upalne dni należy w pierwszej kolejności zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Dolegliwości związane z odwodnieniem lub przegrzaniem ciała mogą być naprawdę nieprzyjemne. Wystarczy pamiętać o kilku dobrych nawykach, dzięki którym unikniemy groźnych dla zdrowia konsekwencji. Dbajmy więc o siebie – dzięki temu będziemy mogli zadbać o innych!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.